Kepes András: Két macska voltam

"– Nagy csapás lehet egy diktátornak, ha lelkiismerete van. Szerencséjükre a többségük simán pszichopata, azoknak pedig állítólag nincs lelkiismeretük." (Kepes András: Két macska voltam)

A történet főhőse György, egy fiatal férfi és nyomozó, aki a rendszerváltás idején keresi a saját útját. A két idővonalon futó sztoriból megismerjük György gyerekkorát, zsarnoki apját és bonyolult családi kapcsolatait. A jelenben futó szálon pedig a főhős megromlott házasságából és a szürke mindennapjaiból menekülve veszélyes útra lép. 

A Két macska voltam alapvetően lélektani regény, de a háttérben ott van a Kádár-korszak majd a rendszerváltás hangulata, történelmi eseményei és a változással járó minden bizonytalanság. György sokszor csak sodródik a történésekkel, és bár kétségbeesetten próbálja a kezébe venni a saját sorsát, a gyerekkori traumái nem eresztik és rossz döntéseket hoz. Kepes jó hangulatot teremt, a sztori olvasmányos, a fordulatok jók és gyorsan lehet haladni a könyvvel. A főhős nem egy hős típus, de ezzel nincs is baj. Az író jól árnyalja a karaktert, együtt tudunk vele érezni, ugyanakkor egyszerre sajnáljuk és ítéljük el a tetteiért.

A regény gyengesége is pont abban gyökerezik, hogy lélektani regény: ugyan jól bemutatja a Novák család nehézségeit, titkait és kapcsolatait, de nem megy mélyebbre. Több lélekbúvárkodás például György apja kapcsán (aki elég egysíkú maradt) jót tett volna a sztorinak, mert így inkább a felszínt kapargatta a sztori. Ettől eltekintve nem egy rossz regény a Két macska voltam, elgondolkodtató és olvasmányos.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések