Bauer Barbara: A leggazdagabb árva
"– Bármilyen jó szívvel adsz is, mindig lesznek olyanok, akik elégedetlenek. Akik keveslik, vagy akik irigyek, és ahelyett, hogy örülnének annak, amit kapnak, még haragszanak is, mert van miből adnod. (Bauer Barbara: A leggazdagabb árva)"
Bauer Barbara fikcióval átitatott történelmi regénye Wenckheim Krisztina grófnőről szól, aki a 19. századi Magyarország befolyásos személye volt, Sissi palotáshölgye, aki híres volt jótékonykodásáról és műveltségéről. A regény a gyerekkorától a házasságkötéséig tartó időszakot meséli el. Mi köze volt édesapjának Jókai Mór Egy magyar nábob c. regényéhez? Milyen pletykák övezték a származását? És hogyan egyengették az útját a gyámjai?
Bauer Barbara regénye igényes, szépen megírt történet, amelyben érződik az alapos kutatómunka is. Nemcsak Krisztina történetét ismerhetjük meg, de a kígyósi uradalom mindennapjait, a korabeli Magyarország kultúráját, politikai helyzetét is. Alaposan kidolgozott regény, ami nem túl akciódús, inkább lassan hömpölygő lélektani történet Krisztina felnőtté válásáról.
Nagyon szerettem A leggazdagabb árvát, nemcsak azért, mert szeretem a történelmet. Jártam a szabadkígyósi kastélyban is, lenyűgözött nemcsak a kastély, de a táj is, és mindig szívesen olvasok emberi történetekről. Olvasás közben elgondolkodtam, hogy minden őt ért tragédia ellenére milyen szerencsés volt Krisztina: két olyan gyámja is volt, akik nemcsak becsületességre és tisztességre, de alázatra is nevelték. Persze, volt egy jó természete is, de sokat jelentett, hogy édesapja a megfelelő embereket jelölte meg, hogy gondját viselték - így lett ő olyan rendkívüli grófnő, akit szerettek az emberek.
A leggazdagabb árva remek, megható és szép történet egy árván maradt kislányról, alapos történelmi korrajz és olvasmányos lelki dráma és felnövéstörténet. A történelem iránt érdeklődőknek jó szível ajánlom, és azoknak is, akiket érdekel egy erős női történelmi alak története.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése